فتق ديسك مهره كمر

فتق ديسك كمری

انحنای كمر از 5 مهره كمری تشكيل شده است. بين هر مهره، صفحه غضروفی به نام ديسك قرار گرفته است. هر ديسك از يك لايه خارجی يه نام فيبرهای حلقوی و هسته مركزی ‍‍ژل مانندكه قسمت اعظم آن را آب تشكيل داده، ساخته شده است. زمانی كه بيرون زدگی ديسك يا فتق ديسك رخ می دهد، ديسك ممكن است به طناب نخاعی و يا اعصاب ستون فقرات فشار آورد. در فتق ديسك، لايه خارجی ديسك برآمده و يا پاره می شود و مايع و مواد هسته مركزی بيرون می ريزند. ديسك ناسالم مايع خود را از دست می دهد و حالت اسفنجی و انعطاف پذيری آن كاهش می يابد.

دیسك سالم                                   فتق دیسك

 

فتق دیسك به دلایل زیر ممكن است ایجاد شود:

بعضی از عوامل خطر برای فتق دیسك عبارتند از:

علائم و نشانه های فتق دیسك كمر:

علائم فتق دیسك گمر می تواند از درد پشت، باسن تا بی حسی و ضعف پاها باشد. در خیلی از افراد، درد در طی چندین هفته فروكش می كند. اما علی رغم حتی مدت زمان كوتاه درگیری، درد می تواند شدید باشد و فرد را از انجام فعالیت های ساده روزانه باز دارد. درد دیسك معمولا بدون هیچ دلیل واضحی اتفاق می افتد. از علایم شایع فتق دیسك می توان به موارد زیر اشاره نمود.

نكته مهم: اگر شما ضعف و بی حسی در پاها داشته و اختیار ادرار و مثانه خود را از دست داده اید باید به صورت اورژانسی تحت درمان قرار بگیرید.

درمان های فتق دیسك:

درمان فتق دیسك بسته به شدت علایم دارد. و نیز به این بستگی دارد كه آیا درد در حال بهبودی هست و یا بدتر شدهن است؟. درمان ها شامل درمان محافظتی تا جراحی می باشد.

مشاهده بیرون زدگی دیسك در MRI

  1. معاینه و انتظار: در مواردی كه درد قابل تحمل است و علایم در حال بهبودی می باشند، عموما درمان خاصی را نیاز ندارند.
  2. استراحت: مواردی كه درد خیلی شدید است ممكن است نیاز شود چندین روز استراحت مطلق باشید و یا پزشك توصیه میكند كه سطح فعالیت های خود را محدود نمایید.
  3. درمان داروئی: داروهای مسكن و ضد التهابی می تواند در كاهش درد موثر باشد.
  4. فیزیوتراپی: تمرینات خاص ورزشی می تواند عضلات پشت و شكم را تقویت نموده و در كاهش درد موثر است.
  5. تزریق استروئید: برای درد های خیلی شدید تزریق استروئید جهت كاهش درد انجام می پذیرد.
  6. كمربند یا كرست های كمری: كرست كمری ستون فقرات را با انتقال وزن به لگن حمایت می نماید. همچنین حركات اضافی خم و صاف شدن كمر را محدود نموده و درد را كاهش می دهد. بسته به شدت علائم و نظر پزشك نوع نرم یا سخت كرست كمری قابل استفاده است.

كرست كمری

در بسیاری از افرادی كه فتق دیسك دارند، علائم كم كم طی چندین هته بهبود می یابد. معمولا افراد تا 3 الی 4 ماه بهبود می یابند.

7. درمان جراحی:  بسیاری از افراد مبتلا به فتق دیسك كمری نیاز به جراحی ندارند ولی در مواردی كه علائم بسیار شدید است و احتمال آسیب نخاع و علایم عصبی وجود دارد، طبق نظر پزشك جراحی اولویت دارد.

 

 

نظرات و پیشنهادات شما یاری رسان ما در ارائه خدمات بهتر میباشد.

نظر شما با موفقیت ثبت شد، سپاسگزاریم. متاسفانه فرآیند ثبت نظر شما با مشکل مواجه شد.

25 شهریور

مطالب مفيدى بود ، اگر درخصوص فتق ديسك درمانی غير ازتزريق كورتون وعمل جراحی هست لطف كنيد بفرماييد ضمنا ايا كرست ها باعث تضعيف عضلات وتشديد مشكل ميشوند؟

سلام. جراحی در درمان فتق دیسک با توجه به شرایط بیمار عموما آخرین راهکار می باشد و اگرپزشک تشخیص دهد که بیمار نیاز به جراحی دارد این کار باید انجام گردد. اما جراحی عموما برای حداکثر 10 درصد این بیماران انجام می شود. در مورد درمان های غیر جراحی مثل تزریق یا کرست های کمری یک راهکار محافظتی می باشد و عموما برای بسیاری از افراد جوابگو می باشد. در موارد فتق دیسک حاد که با درد شدید شروع می شود، باید حتما کمر به حالت با ثبات حمایت گردد. گاها موارد خفیف و متوسط بیرون زدگی دیسک با رعایت در سبک زندگی و درمان با کرست کمری بهبود می یابد. دقت نمایید بستن کمربند عموما برای 8- 12 هفته بعد از فتق دیسک انجام می پذیرد و بسته به شرایط بیمار از حالت تمام روز تا پاره وقت تجویز می شود و کم کم با روند بهبودی استفاده از آن قطع می گردد. قطعا بستن خودسرانه و بدون تجویز درمانگر برای مدت طولانی تر از موارد فوق باعث ضعف عضلانی خواهدشد.

عضو جدید هستم!گذرواژه را فراموش کرده ام