ورزش های مناسب برای قوز پشتی یا كیفوز

یكی از نكاتی كه باید همیشه به خاطر بسپارید این است كه ساختار قامتی و پاسچر صحیح خود را حفظ كنید. سعی كنید صاف بایستید و صاف بنشینید. علاوه بر آن انجام ورزش های طبی برای اصلاح قوز پشتی و تقویت عضلات پشتی بسیار كمك كننده است. در زیر به یكسری از ورزش ها برای اصلاح قوز پشتی و یا پیشگیری از آن اشاره شده است. تداوم در انجام این ورزش ها روزی چندبار توصیه می گردد و روند اصلاح پاسچر شما را تسریع می بخشد. سعی نمایید در روز هر كدام از نرمش های طبی كه بیان شده است را به طور مكرر انجام دهید.

 1. در حالی كه روی صندلی نشسته اید شانه های خود را به سمت عقب برده، این وضعیت 10 ثانیه نگه دارید و سپس انقباض را رها كنید. این حركت را چندین مرتبه در روز در محل كار و خانه انجام دهید.

 1. در حالی كه روی صندلی نشسته اید دست های خود را پشت سر خود قرار دهید طوری كه انگشتان دست شما با هم در تماس باشند. شانه های خود را نیز به عقب ببرید. 10 ثانیه این وضعیت را حفظ نمایید و سپس این نرمش را تكرار نمایید.

 

 1. در حالی كه روی صندلی نشسته اید. هر از چند گاهی شانه های خود را به سمت بالا (سقف) برده، چند ثانیه این وضعیت را حفظ كنید و سپس مجددا تكرار نمایید.

 1. روی زمین به صورت طاق باز دراز بكشید یك توپ گرد و فومی را در پشت خود قرار دهید و به آرامی توپ فومی را در پشت بالا و پایین حركت دهید.
 2. رو به شكم بخوابید و دست ها را بالا و جلو سر خود قرار دهید . سپس دست و سر و سینه خود را به مانند شكل زیر از سطح زمین بالا بیاورید. 5 ثانیه این وضعیت را نگه دارید سپس به حالت اول برگردید.

 

 1. در حالی كه روی زمین به شكم خوابیده اید، دست های خود را به عقب برده و در راستای بدن خود قرار دهید سپس همزمان دست ها و سر و گردن خود را از زمین بلند كرده و بالا بیاورید این وضعیت را 5 ثانیه حفظ كنید و مجدد به وضعیت قبلی باز گردید.

 1. روی زمین دراز بكشید و درحالی كه سر را اندكی از زمین بلند می كنید دست خود و پای مخالف را از زمین بلند كنید 5 ثانیه این وضعیت را حفظ كنید و سپس برای سمت مقابل این حركت را تكرار نمایید

 

 1. روی زمین به شكم دراز بكشید و سر را روی بالشت قرار دهید. سپس دستان خود را از طرفین به شكل T بالا بیاورید به طوری كه انگشت شست شما به سمت سقف باشید. برای 10 ثانیه این وضعیت را حفظ نمایید و مجدد نرمش را تكرار نمایید.

 1. دست های خود را قلاب كنید به سمت جلو بیاورید 10 ثانیه نگه دارید. بالای سر خود بیاورید، 10 ثانیه این وضعیت را حفظ نمایید و سپس به وضعیت اولیه برگردید.

 

 1. بعد از نشستن طولانی در خانه یا محل كار، از صندلی خود بلند شوید و برای داشتن تحرك چند دقیقه ای قدم بزنید. در حین قدم زدن، دست های خود را به عقب برده و از پشت دستان خود را با هم قلاب كنید. این نرمش سبب بردن شانه ها به عقب و تقویت عضلات بالای پشتی می شود.

 

 1. در حالی كه ایستاده اید آرنج خود را خم نموده و دست خود را به سمت پشت ببرید، سپس با دست مقابل آرنج خود را نگه دارید این وضعیت را 10 ثانیه حفظ نمایید و سپس برای سمت مقابل این تمرین را تكرار نمایید.

 

 1. سعی كنید موقع راه رفتن سر و شانه خود را به عقب برده، عضلات شكمی خود را به داخل فرو ببرید و در واقع سر و گردن خود را در راستای ستون فقرات قرار دهید. ممارست به این وضعیت در طولانی مدت سبب شكل گیری عادت صحیح صاف ایستادن شما خواهد شد.
 2. در حالی كه زانوها خم می باشد و روی زانوها نشسته اید سر و بدن خود را به سمت جلو بكشید تا كف دستان خود را در تماس با زمین در جلوی خود قرار دهید میزان كشش و خم شدن شما به جلو طوری باشد كه احساس كشش را در پشت خود داشته باشید این وضعیت را 10 ثانیه نگه دارید و سپس به وضعیت اولیه برگردید.

 1. شنا و انجام كرال سینه و پشت یكی از بهترین ورزش ها برای تقویت عضلات بالایی پشتی محسوب می شود.

علاوه بر این در صورتی كه حالت قوز در پشت زیاد است و مدام وضعیت صحیح نشستن و یا ایستادن خود را فراموش می كنید بستن قوزبند طبی برای مدت زمانی حدود 4 هفته و روزی حداكثر 8 ساعت می تواند به عنوان یك یادآوری كننده حركت برای اصلاح وضعیت پاسچر شما عمل كنید . در مدتی كه قوزبندهای طبی با و یا بدون آتل بسته می شود حتما ورزش های مناسب برای اصلاح قوز پشتی را انجام دهید.

گردآورنده :خانم دکتر ابوترابی (تيم پزشكى پاک سمن)

((براى مشاوره تخصصى تر، سوالات پزشكى خود را از تيم پزشكى پاک سمن در بخش مشاوره بپرسيد.))

آیا این مطلب به نظر شما مفید بود؟ خیــر
از اینکه ما را در ارائه مطالب بهتر یاری نمودید متشکریم.
نظرات و پیشنهادات شما یاری رسان ما در ارائه خدمات بهتر میباشد.

نظر شما با موفقیت ثبت شد، سپاسگزاریم. متاسفانه فرآیند ثبت نظر شما با مشکل مواجه شد.

5 دی

خوب بود

12 آبان

عالی

27 مهر

مطالب آموزنده و مفید بود ممنون

14 تیر

خیلی مطالب خوبی دارید من کمی قوز پشت دارم و از این وضع خسته شدم خیلی عضیتم می‌کنه اگه میشه کمکم کنید

11 فروردین

عالی و خیلی آموزنده بود..فقط نگفتید این تمرینها رو چند مدت انجام بدبم؟

8 فروردین

سلام این ورزش ها برای نوجوون ها هم اثر داره؟

5 بهمن

بسیار مفید بود. شما قوزبند برای کودک 10 ساله دارید؟

7 دی

عالییییی

12 مهر

عالیه خیلی ممنون

6 شهریور

خیلی ممنون که راهنمایی میکنید بدون هزینه

17 تیر

بسیار عالی موفق باشید

8 تیر

خوب عالی

3 اسفند

خیلی خوب است

17 بهمن

خیلی عالی

16 بهمن

عالی بود

10 بهمن

خیلی مطالب خوبی بود

18 آذر

ممنون از راهنمایی شما.عالی بود.

15 تیر

خركات ورزشي خيلي ساده و مفيد هستن مرسي

5 خرداد

عالی بود تشکر. خدا خیرتون بده

11 آذر

سلام من گودی کمر دارم واز بچگی قوز میکردم الان سمت شونه هام همش میگیره وسنگین هست ورزش هم انجام دادم برای قوز تاوقتی ورزش کردم خوب بوده تاول کردم ورزش ودوباره قوز شدم بنظرتون چیکارکنم؟

بهترین اقدام استفاده کوتاه مدت از قوزبند طبی برای یاداوری و انجام ورزش و حرکات اصلاحی در این مدت است قوزبند طبی آتل دار با کش منفذدار کد 156 رابرای 2 ماه روزی 8 ساعت ببندید و حرکات اصلاحی که در لینک زیر ملاحظه می کنید را روزی 3 بار انجام دهید. https://www.paksaman.ir/fa/Blog/sports/perfect-sport--kyphosis

27 تیر

سلام خسته نباشید. این حرکات برای پشت هست .حرکتی برای گردن رو به جلو و‌خمیده ندارید؟ ممنون

با سلام ساختار اسكلتي عضلاني ستون فقرات مانند يك زنجيره به هم متصل مي باشند. اصلاح در يك بخش، راستاي ساختارهاي ديگر ستون فقرات را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين انجام اين ورزش ها مي تواند براي افراد مفيد باشد در لينك زير مقاله مربوط به ورزش هاي گردن را نيز مشاهده مي كنيد. در واقع تقويت عضلات گردن مي تواند سبب اصلاح راستاي گردن شود https://www.paksaman.ir/fa/Blog/sports/exercise-suitable-neck

25 تیر

سلام من از بچگی عادت داشتم که قوز کنم هم زمانی که سر سفره بودم تا به الان چه پشت فرمون چه موقع انجام کار الان کمر و کتفم خیلی درد میگیره انگار با میخ دارند کتفمو سوراخ میکنن الان کارم طوری هست که تقریبا روزی 8یا 9 ساعت ایستادم که باعث کتف و گردن و کمر دردم شده ممنون میشم کمک کنید و قوز بند مناسب منو معرفی کنید که تاثیر داشته باشه چون تو انجام حرکات ورزشی یکم تنبلی میکنم ممنون از شرکت پاک سمن

با سلام . دوست عزيز ورزش و انجام تمرين هاي ورزشي براي اصلاح وضعيت شما ضروري هست در كنار آن بستن قوزبندطبي آتل دار با كش منفذدار كد 156 پيشنهاد مي شود براي 2 ماه و 8 ساعت در روز و نه بيش تر از قوزبند براي اصلاح وضعيت ستون فقرات خود استفاده نماييد. در زمان هايي كه زياد ايستاده و ا نشسته ايد و حواستان نيست كه صاف باشيد آن را ببنديد اما موقع ورزش و خواب حتما درآورده شود. در زير لينك مقاله ورزش هاي مناسب براي قوز پشتي را ملاحظه مي نماييد روزي حداقل 2 بار در روز انجام دهيد. https://www.paksaman.ir/fa/Blog/sports/perfect-sport--kyphosis

19 بهمن

سلام من سی وهفت سالمه از همون نوجوانی دقت زیادی روی کمرم نداشتم .و از قوزبندی هم استفاده نکردم با این که سه فرزند دارم بعد زایمان هم دردی از ناحیه کمر نداشتم ولی ی مدته درد شدیدی در گردن خود احساس میکنم که از دیسک گردن هست .میخواستم کمکی کنید که میشه این قوز بر طرف شه .مخصوصا در هنگام راه رفتن و نشستن عذابم میده . با تشکر

با سلام . بله قوز پشتی و خم كردن سر ميتواند يكی از عوامل اصلی در مشكلات و درد گردن محسوب شود قوزبند طبی را ميتوانيد حداكثر برای ٨ ساعت در روز به مدت ٤٠ روز استفاده كنيد تا ثانويه به اصلاح قوز درد گردن شما بهبود يابد. همزمان ورزش های مناسب قوز پشتی كه در سايت شركت در بخش ورزش های درمانی می باشد را روزانه چندين مرتبه تكرار كنيد.

19 بهمن

با سلام من 26 سال سن دارم به علت عادت بد که از بچگی داشتم در نشستن و راه رفتن دچار این قوز پشتی شدم کارمم بیشتر پشت کامپیوتر نشستنه ممنون میشم راهنماییم کنین از چه محصولی استفاده کنم و در چه مقطع زمانی . ممنونم

با سلام قوز پشتی مسئله ای است كه برای خيلی از افراد با كار اداری پيش می آيد. اولين نكته انجام منطم ورزش های مناسب قوز پشتی است كه در سايت شركت ملاحظه می كنيد. ميتوانيد از يک قوزبند طبی با كش منفذدار كد ١٥٦ برای ٤٠ روز جهت ياداوری حركات صحيح در ستون فقرات خود استفاده كنيد . موقعی از روز كه زياد نشسته ايد و سر كاريد حداكثر ٨ ساعت در روز ببنديد و همزمان با اين دوره ورزش های مناسب قوز پشتی را فراموش نكنيد.

13 بهمن

سلام من در داروخانه کار میکنم بعد از ده سال شانه هایم افتادگی پیدا کرده مخصوصا گردن و سرم رو به جلو خم شده است محصول و ورزش پیشنهادی شما چیست؟ ممنون

با سلام. برای آگاهی از ورزش های قوز پشتی به سايت شركت مراجعه كرده و در بخش ورزش های درمانی مقاله ورزش های قوز پشتی را ملاحظه نماييد. در ارتباط با اصلاح قوز پشتی مي توانيد قوزبند طبی آتل دار با كش منفذدار را طبق سايزبندی استاندارد خريداری نماييد. دقت نماييد فقط حداكثر 8 ساعت در روز در مواقعی استفاده شود كه در داروخانه در حالت ايستاده و نشسته استفاده نماييد. بعد از 40 روز عموما اصلاح صورت می گيرد. فقط مواقعی كه خوابيديد يا لم داده ايد قوزبند را در بياوريد. هدف از اين قوزبند يادآوری كننده حركت صحيح در اين مدت می باشد و كم كم اصلاح صورت می گيرد. همزمان در اين دوره روزی چند مرتبه ورزش ها را انجام دهيد.

عضو جدید هستم!گذرواژه را فراموش کرده ام