ورزش هاى مناسب صافى كف پا

ورزش هاى مناسب براي صافى كف پا

يكي از رايج ترين مشكلات و بدشكلي هاى پا صافي كف پا در كودكان، نوجوانان و افراد بزرگسال مى باشد. نوزادان در بدو تولد به دليل شلى ليگامانى و بافت نرم عموما صافى كف پا دارند و با افزايش سن و رشد كودكان عموما بعد سن 6 سالگى صافى كف پا رفع مى شود اما در بعضى كودكان صافى كف پا همچنان باقى مى ماند و در بزرگسالى براى افراد مشكلاتى مثل درد پا، ساق پا و زانو درد را ايجاد مى كند. 

يكى از مهم ترين اقداماتى كه مى توان در دوران كودكى و نوجوانى انجام داد استفاده از كفش و كفى طبى(رويه جير، مولتى پد) به همراه انجام حركات اصلاحى براي افزايش قوس طولى داخلي كف پا است.

نرمش هاى بسيار ساده و در عين حال مفيد وجود دارد كه انجام مكرر آن در طول روز كمك بسيار زيادى در اصلاح و افزايش قوس طولى داخلى كف پا دارد:

  

  1. يك فوم لوله اى و يا توپ را زير كف پا خود قرار داده و عقب و جلو ببريد اين كار چندين مرتبه در روز تكرار نماييد.

 

 

  2. در حالى كه با زانو صاف نشسته ايد يك كش يا بند را دور كف پا خود انداخته و در حالى كه پا را به كش فشار مى دهيد كش را به پا فشار آوريد. 

 

 

 

  3. يك حوله را در جلوى خود بيندازيد و در حاليكه ايستاده ايد حوله را با انگشتان پاى خود جمع كنيد اين نرمش در تقويت عضلات حمايت كننده قوس طولى داخلى موثر است.

 

 

 

  4. در حالى كه ايستاده ايد و كف پاى شما بر روى زمين قرار دارد انگشتان خود را به سمت پاشنه نزديك كنيد در واقع طول پا را كم نماييد و حالت طاق به پا دهيد سپس به وضعيت اوليه باز گرديد. اين نرمش را دو بار در روز و هر با 5 مرتبه براى هر دو پا انجام دهيد. اين نرمش به تقويت عضلات حمايت كننده قوس طولى داخلي پا كمك مى كند.

 

 

 

  5. يكي ديگر از نرمش هاي مفيد تقويت عضلات ساق پا مي باشد در حاليكه رو به ديوار ايستاده ايد يك پا را عقب پاى ديگر قرار دهيد .پاى جلويى را خم نماييد و  پاى پشتى را اندكى خم نماييد ولى عضلات ساق پاى پشتى را در حالت كشش قرار دهيد. كشش را 30 ثانيه نگه داريد سپس پا را عوض نماييد.​

 

 

 

 

  6. در حاليكه ايستاده ايد سعى نماييد پاشنه دو پا را از زمين بلند كنيد و روى پنجه پا بايستيد براي حفظ تعادل مى توانيد دست ها را در جلو به ديوار قرار دهيد يا از صندلى كم بگيريد. اين نرمش براي تقويت عضلات كمك زيادى مى كند.

 

 

 

  7. در حالى كه كف پا و انگشتان روى زمين قرار دارد و ايستاده ايد چهار انگشت را به كف زمين فشار دهيد و همزمان انگشت بزرگ (شست پا) را از زمين بلند كنيد كشش را نگه داريد سپس نرمش بالعكس را انجام دهيد يعنى انگشت شست پا را به زمين فشار دهيد و چهار انگشت را از زمين بلند كنيد به اين نرمش ها يوگاى انگشتان گويند كه در تقويت عضلات كف پا تاثير زيادى دارد.

 

 

 

آیا این مطلب به نظر شما مفید بود؟ خیــر
از اینکه ما را در ارائه مطالب بهتر یاری نمودید متشکریم.
نظرات و پیشنهادات شما یاری رسان ما در ارائه خدمات بهتر میباشد.

نظر شما با موفقیت ثبت شد، سپاسگزاریم. متاسفانه فرآیند ثبت نظر شما با مشکل مواجه شد.

عضو جدید هستم!گذرواژه را فراموش کرده ام